Iphone

Iphone kontra Android – który system najlepszy w 2021?

przez admin

Telefony komórkowe z systemem android oraz te z oprogramowaniem iOS to dwaj wieloletni rywale prześcigający się w zdobyciu miejsca numer 1 na podium. Tak, jak jeszcze parę lat temu Iphone wygrywał tę nierówną walkę głównie dzięki swojej szybkości i systematycznych aktualizacjach tak w 2021 mamy na rynku sporo mocnych graczy z wbudowanym androidem. Który system jest najlepszym wyborem? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy ceni sobie coś innego. W tym artykule przedstawione zostaną fakty, które umożliwią użytkownikom podjęcie decyzji – który system będzie dla nich najlepszy?

W Polsce zdecydowanie dominują użytkownicy z systemem Android, aż 90% kupowanych telefonów ma właśnie ten system operacyjny! Ile ludzi posiadających smartfona – tyle opinii. Użytkownicy telefonów z wbudowanym androidem i Ci z logiem jabłka na obudowie od lat przerzucają się argumentami mówiącymi o wadach i zaletach tychże oprogramowań. Wielokrotnie można spotkać się z opinią, że osoby przestawiające się na Iphone po wieloletnim użytkowaniu androida – doznają olśnienia i już nigdy w życiu do niego nie powrócą. Ale równie często widać komentarze użytkowników systemu android, którzy zarzekają się, że nigdy nie użyją systemu iOS. Co właściwie przekonuje obie grupy?

Możliwość wyboru setek modeli z system android

Decydując się na zakup telefonu z systemem iOS,  automatycznie musi być to marka Apple. Wybieramy jedynie spośród modeli Iphonów, które co roku mają premierę nowych urządzeń. Generalnie daje to pewność, że system będzie działał bez zarzutu tak samo, ponieważ został stworzony tylko i wyłącznie dla urządzeń z logiem jabłka. Planując zakup telefonu z systemem android, otwierają się możliwości wyboru setek modeli. Fakt ten mógłby być zaletą wachlarza możliwości, ale warto podkreślić, że decydując się na wybór tańszego modelu sprzed kilku lat, nie odkryjemy pełnych superlatyw androida.

Google Play vs App Store

Czymże byłby smartfon bez aplikacji? Obecnie w obu systemach znajdziemy te najpopularniejsze, gdyż programiści zdają sobie sprawę, że tworząc daną aplikację, musi ona docierać do obu grup. Liczby w 2021 roku wskazują, że Google Play ma swoim „sklepiku” ponad 3 miliony dostępnych aplikacji, natomiast App Store o przeszło milion mniej. Mimo że wydawać by się mogło, że to spora różnica – raczej każdy użytkownik odnajdzie się w obu systemach. Jednak w tym miejscu należy zaznaczyć dość ważną kwestię – w Applowskim App Store bardzo duża część aplikacji jest płatna – jednorazowo, bądź poprzez subskrypcje. Ma to zapewne zaletę – podczas gier użytkownicy nie są atakowani mnóstwem reklam, aczkolwiek zastanawiając się nad wyborem iOS, należy wziąć pod uwagę wydatki związane z aplikacjami.

Który system jest płynniejszy?

Mówi się, że telefony Apple to urządzenia z wyższej półki. Fakt, koncert ma monopol na systemie operacyjnym i wielomilionową rzeszę oddanych fanów. Logiczne jest więc, że marka utrzymuje dość wysokie ceny, a sam telefon nawet kilka lat po premierze nieznacznie tanieje. Z technicznego punktu widzenia system iOS posiada lepszą optymalizację systemu, dzięki czemu szybciej czyści pamięć podręczną urządzenia – a ma to ogromny wpływ na płynność. W tym przypadku, aby zagwarantować sobie płynność w androidzie porównywalną do Iphona, należałoby zdecydować się na topowe marki i ich najnowsze modele – Samsung, Huawei, Xiaomi. Niestety, tańsze modele mogą nie poradzić sobie równie dobrze z szybkością działania i zwyczajnie mają prawo się zacinać. 

Powiązane posty