Kamerka i mikrofon

Na co zwrócić uwagę kupując kamerkę internetową?

przez admin

Najnowsze technologie potrafią dostarczać wielu wygodnych metod komunikacji. Jedną spośród nich stanowią wideokonferencje. Podczas ich trwania rozmówca, może być oddalony o wiele tysięcy kilometrów od drugiego, może wyraźnie go słyszeć, ale także i widzieć. To wszystko za sprawą kamer internetowych. Jeżeli zaplanowało się zakupienie tego typu urządzenia, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym wybrany sprzęt, spełni oczekiwania użytkownika. 

Kamera internetowa – kiedy się przyda? 

Poza wideokonferencją, kamery internetowe mogą być przydatne np. podczas nagrywania krótkich filmików. Kamery internetowe stanowią więc nieocenione narzędzie w pracy blogerów i blogerów – za ich sprawą mogą stworzyć łatwo przyswajalne i wzbudzające zainteresowanie treści w postaci video. Takie urządzenie, może także służyć w roli kamery monitorującej – dzięki temu będzie można śledzić, co dzieje się w domu, kiedy jest się w pracy (np. kontrolowanie opiekunki do dziecka). Kamery internetowe znajdują również zastosowanie w czasie korzystania z aplikacji, które wykorzystują także zwaną funkcje rozszerzonej rzeczywistości. Co to dokładnie oznacza? Na grafikę zarejestrowaną przez kamerę, nakładany jest obraz 3D. Dzięki temu można niejako przymierzyć ubrania, zanim się je zakupić w internetowym sklepie. 

Regulowanie ostrości 

Dokonując wyboru kamery internetowej, należy zwrócić koniecznie uwagę na ostrość obrazu, która ma ścisły związek z optyką danego urządzenia. Na rynku, można wybierać spośród trzech regulacji ostrości: 

  • Autofocus – to najwygodniejsza opcja dla użytkownika. Kamera w wymienionym trybie, dostosowuje samodzielnie ostrość obrazu, skupiając się na obiekcie, który usytuowany jest na samym środku ekranu, 
  • Focus free – jest to ostrość stała, która nie może być regulowana, niemniej jednak nie oznacza to wcale, iż obraz będzie zamazany. Ostrość ustawia się w taki sposób, iż doskonale widoczne będą obiekty, które znajdują się w dalekiej albo średniej odległości od urządzenia. Problem stanowią obiekty znajdujące się zbyt blisko kamery – mogą być zamazane, 
  • Regulacja manualna – spotykana jest zwykle w tanich modelach kamer. W takim wypadku, należy samodzielnie zadbać o regulację ostrości. Regulacja ręczna następuje na ogół dzięki przekręceniu właściwie zamieszczonego pierścienia blisko obiektywu. Jeśli wybierze się sprzęt mający tego typu regulację ostrości, trzeba zwracać uwagę na typ, jak i miejsce pokrętła do regulacji ręcznej. Takiego typu kamery sprawdzają się podczas rozmów, które prowadzone są w jednym miejscu, jak w podobnej odległości. 

Rozdzielczość 

To kolejny parametr, na który trzeba zwracać szczególną uwagę. Od rozdzielczości, jaką ma kamera, zależna będzie jakość zapisanego obrazu. Jeżeli kamera internetowa, ma być wykorzystywana głównie celem prowadzenia wideokonferencji, wystarczy zupełnie rozdzielczość 800×600 pikseli. Natomiast, jeżeli ktoś chce nagrywać filmy w rozdzielczości HD, na rynku bez problemu znajdzie również takiego rodzaju urządzenia. Miejmy jednakże na uwadze, iż najwyższa rozdzielczość idzie w parze ze sporymi wymogami, które kamery stawiają przed komputerem użytkownika, jak i jego łączem internetowym. Obsługiwaniu internetowej kamery HD podoła wyłącznie szybkie łącze i wydajny sprzęt. 

Podczerwień

Jeśli celem użytkownika, będzie nagrywanie filmików późnym wieczorem albo nocą – powinien przemyśleć kwestię zakupu kamery pozwalającej na zarejestrowanie obrazu w ciemności. Kamera, która jest wyposażona w podczerwień, emituje podczerwone światło umożliwiające nagrywanie nawet w zupełnych ciemnościach. 

Powiązane posty