Karta graficzna

Radeon vs Nvidia. Czyli którą kartę wybrać do gier?

przez admin

Komputer jest nie tylko urządzeniem, które służy do rozwoju i pracy, ale także do rozrywki, jak na przykład do grania w różne gry komputerowe. Istotne jest tutaj jednakże wybranie właściwych podzespołów, tym bardziej jeśli chodzi o kartę graficzną. To dzięki niej gracz ma szansę zobaczyć wszystkie szczegóły gry w najwyższej jakości, bez obawy o to, że czegoś po prostu nie zauważy. Dobra karta graficzna to przede wszystkim przyjemność czerpana z rozrywki, jaką są gry komputerowe. W poniższym artykule, odpowiemy na pytanie, która karta graficzna do gier, będzie lepsza. Radeon czy NVIDIA? 

Jakie są najbardziej istotne parametry, które dotyczą karty graficznej? 

Podczas wybierania karty graficznej, warto jest zwrócić szczególną uwagę na techniczną specyfikację wybranego modelu. Istnieje kilka najważniejszych cech tego elementu komputera gamingowego, które zostaną opisane poniżej. 

Graficzny procesor (GPU) 

Jest niejako mózgiem karty graficznej, który odpowiedzialny jest za wszelkiego typu obliczenia i przede wszystkim decyduje o wydajności konkretnego modelu. Powinno się zwracać uwagę nie tylko na liczbę użytych jednostek, ale także taktowanie (im więcej i wyższe będzie, tym lepiej dla karty graficznej i oczywiście dla samego gracza). Warto jednakże mieć na uwadze, iż różni producenci, mogą stosować różnorodne architektury GPU, zatem nie może być stosowane w tym przypadku bezpośrednie porównanie. 

Wideo pamięć karty 

Druga ważna część graficznej karty to wideo pamięć, na której przechowywane są różnego typu dane. W wypadku grania, zależność będzie bardzo prosta – im wyższa jest rozdzielczość, jak i ustawienia co do jakości grafiki, tym większe wymogi co do wideo pamięci. Istotna jest jednakże nie tylko pojemność, ale także magistrala i jej typ. Na wydajność podsystemu pamięci VRAM, wpływ ma też taktowanie. Z uwagi na przedział cenowy i przeznaczenie, karty graficzne do komputerów gamingowych, mogą zostać wyposażone w wideo pamięć w zakresie 2-24 GB. Istotna jest także przepustowość – zależna przede wszystkim od rodzaju pamięci, częstotliwości pracy i magistrali. 

Karta graficzna NVIDIA czy Radeon?

Jak można szybko zauważyć, wybranie producenta graficznej karty, definiuje głównie fakt zaoferowania takiego jej modelu, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania użytkownika, takie jak chociażby: 

  • kompatybilność z najnowszymi technologiami, czyli przykładowo VR (oferowaną przez karty VR Ready),
  • bezawaryjność (inni użytkownicy nie podają informacji na temat powtarzających się usterek),
  • kultura pracy i stabilność (karta graficzna powinna być cicha i nie może się przegrzewać). 

Cena zajmuje dalszy plan, gdyż jeżeli nastawiamy się na gry z najwyższej półki, rozdzielczość 4K lub obsługiwanie graficznych programów, musimy liczyć się z koniecznością większej kwoty zainwestowanej na poczet zakupu karty graficznej. 

Na kupno takiej czy też innej graficznej karty, wpływ ma również zastosowana w niej technika synchronizacji obrazu na ekranie. Jeżeli panel potrafi obsługiwać technologię AMD FreeSync, jeszcze do niedawna konieczne było wybranie karty firmy Radeon. Dzisiaj jednakże karty NVIDIA GTX 10XX, jak i nowsze wersje także wspierają takie właśnie rozwiązanie, chociaż warto by się było upewnić, iż model monitora, który posiadamy w domu, przeszedł certyfikację i może rozpocząć współpracę właśnie z kartą NVIDIA. Rozwiązaniem, które dedykowane jest tylko pod układy od firmy NVIDIA, jest zaś technologia od G-Sync. 

Powiązane posty