telewizor

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor?

przez admin

Kupno nowego telewizora to większości użytkowników decyzja na wiele lat. Nie jest to zdecydowanie sprzęt, który podlega wymianie co parę miesięcy – jego ceny również nie są małe. Dlatego lepiej dokładnie przemyśleć kwestię dobrania modelu. Regały sklepowe aż uginają się od najróżniejszych modeli wielu firm. Android, HD, 4K, HDR, UHD, co najlepiej będzie wybrać? Dla osób nie mających w ogóle pojęcia, co oznaczają wymienione terminy czy też skróty, wybór może być znacznie trudniejszy, aniżeli się to wydaje na pierwszy rzut oka. Który telewizor najlepiej wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę? O tym w poniższym artykule. 

Określenie kwoty przeznaczonej na zakup telewizora

Określenie kwoty, która chce się przeznaczyć na poczet zakupu nowego telewizora, ułatwi znacząco, a przede wszystkim pozwoli na zawężenie zakresu poszukiwań. Obecnie na rynku, istnieje możliwość zakupu telewizora: do dwóch, trzech, czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od preferencji i oczywiście zasobności portfela danego użytkownika. Na telewizor można przecież wydać 500 złotych, niemniej jednak można także wydać 50 tysięcy złotych. Mając wiedzę odnośnie tego, jak dużą sumę można przeznaczyć na telewizor, będzie można określić zakres dostępnych modeli. Warto brać przy tym pod uwagę fakt, iż dobrej jakości telewizory, kupić można już w cenie od 3 do 5 tysięcy złotych. Będą to nowoczesne odbiorniki 4K mające przekątną 55-65 cali i matryce 130 Hz, szybki procesor, jak również liczne nowoczesne technologie odpowiadające za jakość obrazu. Być może w podobnym zakresie cenowym, uda się zakupić ekran wykonany w technologii QLED albo też jeszcze bardziej zaawansowany wyświetlacz LCD. 

Rozdzielczość ekranu – co można wybrać? 

Rozdzielczość ekranu stanowi o tym, jaka ilość pikseli znalazła się w pojedynczej linii poziomej i pionowej na wyświetlaczu. Ma to ogromny wpływ na jakość otrzymanego obrazu. Obecnie do wyboru są telewizory z trzema różnymi typami rozdzielczości: 

  • 4K,
  • Full HD,
  • HD Ready. 

Wielkość telewizora – na co powinno się zwracać uwagę?  

Wielkość ekranu telewizora, na którą użytkownik się zdecyduje, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i potrzeb. Są jednakże pewne kwestie, na które powinno się zwracać uwagę, żeby oglądanie telewizji było nie tylko komfortowe, ale również i bezpieczne. Nie zawsze więcej oznacza też lepiej – nierzadko nazbyt duży ekran telewizora może przytłaczać pomieszczenie albo po prostu zakłócać harmonię w wystroju wnętrza. Ponadto trzeba także brać po uwagę zdrowotne kwestie – szeroki ekran ustawiony zbyt blisko łóżka, może mieć negatywny wpływ na wzrok użytkownika. Według ekspertów w tej dziedzinie, przekątna maksymalna ekranu, winna wynosić 1/3 odległości pomiędzy ekranem a miejscem, z którego będzie się na niego patrzyło. Użytkownik kierując wzrok na telewizor, powinien w całości ogarniać go swoim spojrzeniem, bez konieczności poruszania głową.

Inne technologie obecne w telewizorach 

Dokonując zakupu nowego telewizora, powinno się zwracać szczególną uwagę, również na częstotliwość odświeżania się jego ekranu, technikę wyświetlania: OLED, LED albo plazmę, jak również na atrybuty dodatkowe. Osoba korzystająca z telewizora, musi przemyśleć kwestię, czy chce aby jej telewizor posiadał wygięty wyświetlacz, miał wbudowany system Ambillight czy też pozwalał na oglądanie filmów w jakości 3D. Wymienione cechy, jak i wiele innych mają ogromny wpływ na przeżycia podczas oglądania, jak i komfort. Ich wybór, zależny jest jednakże wyłącznie od upodobań osobistych użytkownika i nie ma żadnego wpływu na działanie odbiornika czy też ogólną jakość otrzymywanego obrazu. 

Powiązane posty