macos

Porównanie macOs vs Windows. Który system operacyjny wybrać?

przez admin

Co wybrać, macOS czy Windows? Wybór systemu operacyjnego dla niektórych osób nie jest sprawą oczywistą, a nawet wiąże się z trudną decyzją, ponieważ każdy system ma swoje wady i zalety. Alternatywą dla popularnego Windowsa jest macOs, jednak w zależności od potrzeb użytkownika, trzeba uwzględnić wady i zalety obu systemów. Najczęściej należy brać pod uwagę nie tylko funkcjonalności danego systemu, ale również jego zastosowanie, co powinno znacznie ułatwić decyzję.

Zalety Windows

  1. Zaletą Windowsa jest niewątpliwie jego ogromna popularność na całym świecie, co wiąże się z tym, że można zainstalować system niemalże na dowolnym urządzeniu – od taniego laptopa po bardzo zaawansowane komputery.
  2. Ogromnie ważną cechą tego systemu jest dostępność oprogramowania, ponieważ niemalże każdy producent na świecie wydaje swoje oprogramowanie dostępne na Windowsa.
  3. Prostota systemu. To jeden z najpopularniejszych systemów, stąd jest bardzo łatwy w obsłudze, posiada automatyczne aktualizacje i łatwy dostęp do sterowników dla wielu urządzeń.
  4. Bardzo dobra platforma do gier. Najczęściej gry tworzy się na konsole i dla Windowsa. Dlatego gracze często decydują się na ten system operacyjny.

Wady Windows

Windows nie jest niestety bez wad. Przede wszystkim jest to system z bardzo prostym systemem zabezpieczeń, dlatego niemalże od razu po instalacji należy zaopatrzyć się w antywirus. Ponadto, jeżeli chodzi o oprogramowanie, to nie ma go w systemie, dlatego należy zainstalować bezpłatne lub płatne wersje programów, z których chcemy korzystać na co dzień. W Windowsach zdarzały się wielokrotnie luki w oprogramowaniu, system często się zawieszał i choć wiele z tych rzeczy zostało wyeliminowanych, to system wciąż ma tendencję do zbierania „śmieci”, co spowalnia jego działanie.

Zalety MacOs

System MacOs będzie odpowiedni zarówno dla użytkowników masowych jak i profesjonalistów. I choć jest mniej popularny niż Windows, to posiada wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  1. Wygodny interfejs. Jest on wizualnie bardzo dobrze wykonany, a jednocześnie nie jest przeładowany, co utrudnia częste zawieszanie systemu.
  2. Interfejs MacOs spełnia wysokie standardy, co w rezultacie przekłada się na wysoką jakość aplikacji dostarczanych przez producentów.
  3. Rozszerzony zestaw aplikacji (na przykład pakiet multimedialny iLife), większe bezpieczeństwo i stabilność systemu.
  4. Komputery z MacOs są dobrze wykonane i atrakcyjne wizualnie – jest to oczywiście kwestia gustu, ale bardzo często element mający ogromne znaczenie przy wyborze;

Wady MacOs

Niewątpliwie wadą posiadania systemu MacOs jest fakt, że komputery Apple są zwyczajnie droższe niż sprzęt o podobnej konfiguracji z zainstalowanym Windowsem. Jest to bardzo często bariera, ponieważ po co płacić więcej, skoro można mieć działający system o bardzo podobnych możliwościach? Kolejną wadą systemu MacOs jest dużo mniejsza liczba programów. Użytkownikom Windows będzie bardzo trudno przestawić się na ten system i zrezygnować z tych programów, które zwyczajnie nie są dostępne na MacOs.  

Bardzo ważnym argumentem przeciwko MacOs, szczególnie dla graczy, może być bardzo mała liczba gier, które najczęściej przeznaczone są na konsole oraz dla Windows (co wiąże się również z tym, że komputery Apple nie są wyposażone w dobre w wydajne karty graficzne).

Ostatnią wadą jest mniejsza elastyczność interfejsu. Użytkownicy Windowsa przyzwyczajeni są do tego, że mogą kontrolować wielkość paneli, zmieniać dowolnie czcionki i ustawiać wygląd według swoich preferencji. System MacOs nie zapewnia tak dużej elastyczności jak Windows.

Powiązane posty