Nawilżacz powietrza

Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?

przez admin

Sezon smogowy właśnie trwa, tym bardziej w większych miastach naszego kraju, które dołączyły po raz kolejny do zestawienia najbardziej zanieczyszczonych spośród metropolii na świecie. Razem z coraz niższymi temperaturami, wzrasta także ilość związków szkodliwych w powietrzu. Nie można także pomijać bardzo niebezpiecznej niskiej emisji, czyli ogrzewania domów jednorodzinnych przy pomocy wysokoemisyjnych grzewczych instalacji, które pracują w sposób aktywny podczas niskich temperatur. Istnieje jednakże pewna metoda na ochronę, czyli oczyszczacz powietrza. Jak go wybrać? Na co należy zwrócić uwagę? 

Typy filtrów 

Najbardziej nowoczesne oczyszczacze powietrza, zostały wyposażone w cały zestaw filtrów, który umożliwia wyłapywanie szkodliwych dla zdrowia cząsteczek. Z uwagi na typ produktu, jak i zasady jego działania użytkownik może dokonać wyboru spośród kilku popularnych rozwiązań: 

  • Filtr wodny – część spośród oczyszczaczy, na ogół mających wbudowany nawilżacz, zawiera tak zwany filtr wodny, czyli zbiornik wraz z obrotowym talerzem. Talerz, który się kręci wyłapuje zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, zaś później zanurza się w wodzie,
  • Filtr UV – są również oczyszczacze zawierające także filtry UV, czyli właściwie nastawione lampy ultrafioletowe, które wykazują działanie bakteriobójcze,
  • Filtr HEPA – jest to bardzo skuteczny cząsteczkowy filtr. Ta technologia umożliwia filtrowanie większości spośród niewielkich cząsteczek, które znajdują się w powietrzu. Odpowiada także za skuteczne wyłapywanie pyłów PM 2,5 i PM 10. Najlepsze filtry HEPA, będą w stanie oczyszczać do 99,975 % zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. 

Automatyka jest bardzo istotna 

Ważną cechą dobrej jakości oczyszczacza powietrza będzie także to, żeby pracował automatycznie. Wymagać to będzie obecności czujników analizujących jakość zasysanego powietrza. Najlepiej, aby użytkownik miał także możliwość podglądania (na przykład na ekranie kontrolnym/panelu wybranego oczyszczacza) obecnej stanu powietrza znajdującego się w wybranym pomieszczeniu. Czujniki tego typu umożliwiają efektywne sterowanie urządzeniem: oczyszczacz jest włączany wówczas, gdy rzeczywiście w domu powietrze ma złą jakość. Jest to dużo lepsze rozwiązanie, aniżeli pracujący na okrągło oczyszczacz, w czasie kiedy my tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, czy powietrze zostało już odfiltrowane i dokładnie oczyszczone, czy też może nie. 

Jonizator

Pomimo tego, że jonizacja nie spełnia funkcji filtra, jej najważniejszym celem jest elektryzowanie cząstek, co umożliwia przyciągnięcie ich przez filtry mające właściwy ładunek elektrostatyczny. Wpływa to dodatkowo na zwiększenie efektywności filtracji. 

Łatwość eksploatacji oraz jej koszty

Dokonując wyboru oczyszczacza powietrza, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy jego obsługa nie będzie sprawiać trudności. Czy wymiana filtrów jest łatwa, jak często powinno się je zmieniać i jaki jest koszt ich zakupu. Cena oczyszczacza powietrza to tylko część spośród kosztów eksploatacji takiego typu urządzeń. A ceny kompletu filtrów do konkretnego modelu, mogą być naprawdę bardzo różne. Nie zwracajmy jednakże uwagi wyłącznie na ceny tego typu produktów, ale także na zasugerowany przez producenta czas, w jakim mogą być eksploatowane dane filtry. Nierzadko dużo lepiej (a zatem taniej), będzie wybrać dużo droższy komplet filtrów, niemniej jednak odznaczających się dłuższym czasem użytkowania, aniżeli tańsze filtry, które będą podlegać częstej wymianie. 

Powiązane posty