Programowanie

Jaki język programowania wybrać na początek?

przez Marcin

Jeszcze nie tak dawno programowanie było postrzegane jako zajęcie dla największych pasjonatów komputerów. Dzisiaj jego elementy znajdują się w podstawie nauczania już na etapie szkoły podstawowej. Coraz częściej mówi się, że w przyszłości będzie to umiejętność równie ważna co znajomość języków obcych. Już dziś kierunki informatyczne przeżywają oblężenie, a praca programisty dla wielu jest spełnieniem marzeń. Jednak jak postawić ten pierwszy krok? Jakich błędów unikać? W jaki sposób szlifować swoje umiejętności? 

Czy języki programowania można podzielić na łatwe i trudne?

Języki programowania dzielimy na języki wysokiego i niskiego poziomu. Im wyższego poziomu jest dany język, tym bardziej zbliżony jest on do mowy ludzkiej. Im niższy poziom języka, tym bliżej mu do kodu maszynowego. Kod maszynowy to język, którym posługuje się sam komputer, dla laika będzie on zupełnie niezrozumiały. Nietrudno zgadnąć, że początkujący powinien raczej zaczynać od języków wyższego poziomu. Nie będzie to od niego wymagało przejmowania się znajomością skomplikowanej teorii. Pozwoli jednak zrozumieć kluczowe podstawy i stworzy grunt pod bardziej złożone zagadnienia.

Pierwszy krok

Praktyka to klucz do sukcesu w nauce programowania, a najłatwiej przychodzi robienie rzeczy, które sprawiają przyjemność i przychodzą z łatwością. W internecie można znaleźć mnóstwo kursów dla każdego języka. Jednak łatwo zniechęcić się nieskończonym analizowaniem przykładów. Język programowania to tylko narzędzie do rozwiązywania konkretnych problemów. I jak najszybciej powinno się zacząć to robić. Należy zadać sobie pytanie co właściwie chce się dzięki programowaniu zyskać. Nauczyć tworzyć gry, aplikacje na telefon, a może strony internetowe? Jeśli nie ma się jeszcze konkretnych zainteresowań, warto poświęcić uwagę kilku najbardziej uniwersalnym językom:

  1. Python – jest to język stosunkowo wysokiego poziomu. Ze względu na prostą składnię i szerokie możliwości chętnie stosują go specjaliści z wielu dziedzin niezajmujący się głównie programowaniem. Opanowanie podstaw nie nie trwa długo i nie sprawia problemów nawet zupełnym nowicjuszom. Stosuje się go zarówno do celów naukowych, jak i tworzenia aplikacji biurowych, internetowych, czy gier. Ułatwiają to moduły, biblioteki gotowych poleceń, stworzone przez innych z myślą o konkretnych zastosowaniach.
  2. Java – to nieco wyższy poziom niż Python. Warto jednak zainteresować się językiem Java, zwłaszcza jeśli ktoś wiąże swoją karierę zawodową z programowaniem. Ogromna część aplikacji komercyjnych pisana jest właśnie w nim. Nauka Javy pozwoli się także lepiej zaznajomić z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami, np. programowaniem obiektowym.
  3. C# – główny konkurent Javy stworzony przez firmę Microsoft. Przez wielu chwalony za znacznie większą przejrzystość niż Java. Dzięki wysokiej kompatybilności z innymi technologiami firmy Microsoft jest on bardzo pożądany na rynku pracy. Jego znajomość przyda się również osobie, która pragnie tworzyć gry komputerowe. Jest to język preferowany przez popularny silnik gier Unity.

Nauka języka programowania jest podobna do nauki języka obcego. Trzeba poznać zarówno słownictwo, jak i gramatykę. Także tutaj ogromnie rolę odgrywa nieustanna praktyka. Bardzo ważne jest, żeby nie bać się własnych błędów, a raczej starać się wyciągać z nich wnioski. W internecie znajduje się wiele społeczności, gdzie można sprawdzić, jak podobny problem rozwiązały inne osoby. To również bardzo dobre miejsce, by samemu zadać pytanie, gdy coś okaże się zbyt skomplikowane.

Powiązane posty